Dlaczego twój pies nie lubi gości?

Jest to domena szczególnie psów po przejściach, które mogą bardzo intensywnie szczekać lub nawet próbować atakować osoby obce dla domu, ale nie tylko. Często obecności gości nie lubią młode psy, które w wyniku ogromnego pobudzenia nie radzą sobie z emocjami, a my błędnie odczytujemy to jako przyjazną reakcję.
Ciągłe, skakanie na gościa, podgryzanie i tym podobne zachowania mogą świadczyć o tym, że pies stara się jak może, przekazać nowemu człowiekowi, że nie życzy sobie jego obecności. Na początku często wygląda to, jak zabawa – pies skacze, piszczy, potem dochodzą inne elementy np. kradzież niezabezpieczonych rzeczy, a kończy się na szarpaniu odzieży wierzchniej i gryzieniu po rękach. W skrajnych przypadkach pojawiają się wszystkie te rzeczy na raz, a dodatkowo taki pies nie jest w stanie nawet na chwile usiąść.
Pojawiają się tez objawy fizjologiczne silnego pobudzenia – pies ciężko/bardzo intensywnie dyszy, pojawia się przyspieszone bicie serca, pies zaczyna mocno się ślinić, występuje spięcie mięśni pyska (uśmiech) oraz całego ciała. Czasami dochodzi też do biegunki, która uwidacznia się na spacerze w trakcie wizyty.
W przypadku psów, które zupełnie nie radzą sobie ze stresem, zaleca się konsultację behawioralna, na której behawiorysta zaleci odpowiednią terapię wyciszającą.
Jak pomoc psu przetrwać wizytę?
1. Absolutny zakaz używania krzyku, siły, lub jakichkolwiek kar – będzie to powodowało coraz większe pogłębianie się problemów psa.
2. Goście ZAWSZE stosują zasadę 3xN – nie patrzę, nie mówię, nie dotykam psa.
3. Montujemy bramkę rozporową pomiędzy korytarzem a pokojem, w którym wcześniej (w trakcie terapii) uczymy psa odpoczywać.
4. Kiedy przychodzi do nas mniej znaczący przypadkowy człowiek (kurier), psa zapraszamy do jego pokoju i zamykamy bramkę.
5. Zawsze mamy specjalny rodzaj wyjątkowo lubianych przez psa wspaniałości np. Kong, mata, gryzaki (najlepiej ser himalajski, bo nie ma intensywnego zapachu), które trzymamy w pogotowiu.
6. Kiedy przychodzą goście, nigdy nie pozwalamy psu witać ich w silnych emocjach – zanim goście wejdą, pies w towarzystwie kilku gryzaków jest zamykany w pokoju (oddzielona bramką).
7. Kiedy pies się uspokoi, możemy zezwolić na kontrolowany kontakt z gośćmi, najlepiej w akompaniamencie smakołyków oraz gryzaków. Np. Goście bez patrzenia na psa rzucają mu smakołyki (mogą też spokojnym tonem nagradzać go głosowo).

Kiedy goście nas odwiedzają, a pies z racji braku umiejętności radzenia sobie przebywa w oddzielonym bramką pokoju (podkreślę, że pies musi być wcześniej nauczony relaksacji i odpoczywania w tym miejscu) wówczas:
1. Pamiętajmy, że na początku powinny być to odwiedziny najlepiej TYLKO jednej osoby.
2. Wizyty z początku powinny być w miarę krótkie.
3. Nasze rozmowy powinno być prowadzone w spokoju, tak by nie pobudzać psa zbyt dużą ilością dźwięku.
4. W domu mamy włączona muzykę, która będzie zagłuszała szumy związane z gośćmi.
5. Należy pamiętać, by co jakiś czas dawać psu nowe gryzaki lub zabawki umysłowe.
6. Kiedy gość chce wyjść do toalety, warto by jeden z dorosłych właścicieli przyszedł do psa i zaprowadził go „na gryzaka” do legowiska, zamykając za sobą drzwi – w celu większego odizolowania od nagle pojawiającej się osoby.
7. Właściciele siadają zawsze z daleka od gości, by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji (konieczne tylko, jeśli pies widzi, co się dzieje po drugiej stronie bramki).

W przypadku psów, które miały tendencje do atakowania gości, jednocześnie musimy wprowadzić kaganiec, który przyda się na dalszych etapach ćwiczeń. (konieczny będzie dobrze dobrany kaganiec fizjologiczny, przez który pies będzie w stanie swobodnie oddychać i jeść smakołyki).
1. Po jakimś czasie pies ze skłonnością do agresji będzie mógł wchodzić do salonu w obecności gości – w kagańcu i na smyczy.
2. Goście mogą rzucać smakołyki psu, na początku stosując zasadę 3xN.
3. Pies podczas obecności gości w salonie może mieć zapewnione LICK – MATY silikonowe, z których przy zakupie lepszego kagańca będzie mógł bez problemu zlizywać jedzenie!
4. Przewodnicy psa mogą go głaskać i wspierać, ale nie można „ojojać” – użalać się nad nim, ponieważ powoduje to pogłębienie problemów.
5. Jeśli widzimy, że pies dobrze sobie radzi, można pozwolić mu obwąchiwać gości.
Najlepiej by było to zaufane osoby.
Jeśli mimo wcześniej wykonanej pracy będzie próbował zaatakować/ ruszyć na ludzi – goście powinni być poinformowani, aby nie reagować złością i strachem, raczej w ogóle nie zwracać uwagi na psa (wygaszenie zachowania). Opiekun psa powinien automatycznie zatrzymać psa (przytrzymując i zwijając smycz), by nie dopuścić do eskalacji zachowania, co będzie miało znaczenie dla jego wzmocnienia.
Próby ataku na tym etapie pracy będą dla nas istotną informacją o tym, że pies nie radzi sobie jeszcze w danej sytuacji, a więc trzeba zrobić przerwę, zanim znowu pies będzie mógł dołączyć do kolejnych spotkań poza bramką.

Co jeśli pies nie radzi sobie z byciem w izolacji?
1. Witamy gości z psem zapiętym na smyczy, a jeśli jego problemowe zachowanie utrzymuje się po przywitaniu – psa do końca spotkania możemy utrzymywać na uwięzi.
2. Tego typu kontrola pozwoli:
3. Nie dopuścić do sytuacji, w której pies wejdzie w niechciany kontakt z gościem;
4. Da psu poczucie bezpieczeństwa. Pies na smyczy będzie kontrolowany, dzięki czemu nie będzie mu się wydawało, że jego obowiązkiem (pracą) jest reagowanie na obecność niechcianych (w jego mniemaniu) przybyszów;
5. Pozwoli nam odetchnąć z ulgą. Nie będziemy musieli się martwić, że pies boi się być sam oraz, że w związku z niemożliwością odizolowania – zrobi krzywdę gościom.

UWAGA!
Jeśli na wizytę przychodzą do nas małe dzieci, nie możemy oczekiwać, że będą stosować się do zasad. Dlatego pies powinien zawsze bezwzględnie przebywać w bezpiecznym dla niego pokoju w towarzystwie gryzaków i zabaw umysłowych, ewentualnie być zapiętym na smyczy.
Wprowadzanie do domu głośnych dzieci, nigdy nie będzie dobre dla psa w pierwszych etapach treningu. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zastosować się do punktu związanego ze spokojną i cichą rozmową.
Pamiętajcie, że w poście zostały wymienione ćwiczenia, do których wprowadzenia potrzebujecie kilkutygodniowego treningu wyciszania oraz nauki przebywania w oddzielnym pokoju.