FAQ

Najczęstsze pytania zadawane przed konsultacją.

Konsultacja behawioralna – niby prosta rzecz, a jednak zdarzają się nadal osoby, które myślą, że załatwi ona w ciągu kilku godzin wszystkie problemy ich psa.Oczywiście, gdyby tak było, wszyscy byliby szczęśliwi, a co więcej czasami tak się zdarza, lecz jest to raczej wyjątek od reguły.Konsultacja behawioralna wymaga ogromnego doświadczenia oraz odpowiedniego wykształcenia zarówno kierunkowego, jak i zawodowego, ponieważ tylko wtedy człowiek zajmujący się Twoim psem, będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i postawić prawidłową diagnozę dotyczącą jego zachowań.

Behawiorysta to osoba, która pracuje głównie z człowiekiem, a dokładniej uczy go jak zrozumieć swojego psa. Konsultacja polega na rozmowie rozpoczętej dokładnym wywiadem na temat historii pochodzenia twojego psa, stanu jego zdrowia, ale również tego, jakie szkolenia przeszedł i jak dotychczas był zaopiekowany w Twoim domu.

Następnie specjalista przeprowadza dokładny wywiad związany z problemowymi zachowaniami, by postawić odpowiednią diagnozę, a więc stwierdzić skąd wzięło się dane zachowanie i na jakim podłożu ono występuje.

Ostatni etap to długa rozmowa polegająca na dokładnym przekazaniu informacji o tym, jak zmienić otoczenie i przestrzeń psa, zachowania względem psa, nastawienie osobników, nastawienie gości lub jak poprawić relacje pomiędzy 2 psami w domu i jakie ćwiczenia wprowadzić, by Twój pies poczuł się lepiej i zmienił swoje zachowanie.

Wszystko okraszone dokładnym tłumaczeniem już na poziomie biologii i fizjologii psa, wsparte przykładami i analogiami, tak byś lepiej mógł/mogła zrozumieć niektóre aspekty terapii.Behawiorysta zaleci również odpowiednie badania, jeśli uważa, że zachowanie może mieć podłoże bólowe lub jeśli zachowanie może być związane np. zaburzeniem w pracy niektórych narządów produkujących hormony np. tarczycy lub jąder. Co więcej, jeśli będzie taka potrzeba, behawiorysta skontaktuje cię z weterynarzem, specjalistą w zakresie psychiatrii psów, by rozpisać odpowiednią farmakoterapię do wdrożenia razem z jego zaleceniami.


• nie pracuje na zachowaniach tylko na emocjach, które kształtują zachowania;
• pracuje z opiekunem, a ten następnie pracuje ze swoim psem, powtarzając zalecenia;
• nie ma wpływu na to, czy będziesz pracować ze swoim psem po konsultacji;
• nie ma wpływu na zachowania psa, które wynikają z zatajonych przez opiekunów informacji;
• nie ma wpływu na to, czy wykonasz zalecone badania weterynaryjne, które mogą zmienić zachowanie psa;
• nie powinien oceniać opiekuna psa, który zgłasza się po pomoc i jest zobowiązany udzielić mu pomocy behawioralnej w miarę swoich sił i możliwości;
• musi być szczery, aby lepiej pokazać problem psa;
• nie jest winny tego, jakie problemy ma Twój pies;
• nie uwolni magicznie Twojego psa od jego problemów.

Każdy typ psa przejawiającego zachowania problemowe. Z powodzeniem zajmuję się między innymi spektrum problemów związanych z odseparowaniem od opiekuna (tzw. lękiem separacyjnym), obroną zasobów, problemami związanymi ze strachem lub lękiem, problemami związanymi z agresją w domu i na spacerze. Pomogę Ci również wybrać psa odpowiedniego dla Ciebie, a także przygotuję cię i twojego psa na pojawienie się kolejnego czworonoga. Poza tym pomogę Ci w pierwszych krokach z twoim szczeniakiem, tłumacząc dokładnie jak spełnić jego potrzeby, jak zadbać o jego dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny, polecając szkoleniowców z konkretnych dziedzin. Prowadzę również konsultacje w zakresie problemów w relacji pies-dziecko. Jestem w stanie pomóc w przygotowaniach do pojawienia się dziecka w domu z psem, w poprawieniu relacji pomiędzy psem a dzieckiem. Umiem również rozmawiać z dziećmi i wytłumaczyć im, jak powinna wyglądać poprawna interakcja z czworonogiem, a czego lepiej unikać. Dodatkowo możesz liczyć na to, że pomogę Ci z Twoim psim niejadkiem, szczególnie jeśli problem z jedzeniem jest związany z zaburzeniami behawioralnymi. Jeśli trzeba, polecę odpowiednią karmę lub źródła dotycząca żywienia surowego lub gotowanego.
Czego nie robię? Nie prowadzę zajęć z posłuszeństwa, treningów przywołania, zajęć z tropienia, noseworku lub psich sportów. Od tego są inni specjaliści, których w Poznaniu mamy wielu, a jeśli będzie taka potrzeba, na pewno polecę najlepszych.