O nas

Mój zespól to nie tylko ja. To także moje psy, które pomagają mi w mojej pracy.

Pies to zwierzę, które doskonale nas rozumie, które instynktownie wie, jak z nami współpracować. W kontakcie z niewprawnym człowiekiem dużo musi się domyślać, a ze względu na swoje niesamowite umiejętności nauki, nawet w takich sytuacjach często okazuje się, że mimo wzorcowego treningu pies z roku na rok potrafi coraz dokładniej spełniać nasze oczekiwania.Pies żyje dla nas. Pies cieszy się z każdej chwili spędzonej z nami, a poprzez udomowienie, jestem przekonana, że jedną z głównych potrzeb jest spędzanie ich krótkiego życia z nami, wspieranie nas i dotykanie zimnym nosem w najmniej oczekiwanych momentach.Psy są dla mnie jak rodzina, ale traktuje je jak psy, a więc zwierzęta, którymi są, a nie jak dzieci. Spełniam ich potrzeby, wyznaczam im granice, staram się zrozumieć wszystkie zachowania, które mogę zauważyć. Pracy z moimi psami nie opieram na rygorystycznym treningu posłuszeństwa, chociaż oczywiście uważam, że zrównoważony trening to wspaniały umilacz czasu, a dla niektórych ras nieodzowny element ich życia. Praca z moimi psami to życie, które spędzamy na długich spacerach, treningu najważniejszych umiejętności, które ułatwiają funkcjonowanie w mieście takich jak chodzenie na smyczy, przywołanie, ale przede wszystkim socjalizacja i habituacja.W psach cienie niezależność i siłę. Ogromnie doceniam wszelkie rasy pierwotne, które są moimi ukochanymi. Wiele lat spędziłam z rasami TTB i molosami, które również darzę ogromnym szacunkiem. Poza tym uwielbiam wszelkiej maści mieszańce, ponieważ ich niesamowita różnorodność cech i związanych z nimi zachowań, jest dla mnie zawsze kolejna zagadka do rozwiązania.Szanuję każdego opiekuna i jego psa.

ZUZANNA OGRODOWCZYK

Mgr Biologii (UAM), zoopsycholożka/behawiorystka psów, autorka programów radiowych oraz artykułów dotyczących psów i innych zwierząt. 

Nazywam się Zuzanna Ogrodowczyk, jestem urodzoną pasjonatką przyrody, kocham zwierzęta i rośliny. Zawsze wiedziałam, że będę biolożką i w tę stronę poszła moja edukacja. Poza odpowiednimi kursami zawodowymi ukończyłam 5-letnie studia magisterskie na wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, gdzie otrzymałam ocenę bardzo dobrą zarówno z pracy magisterskiej, jak i z samych studiów. Poza pracą behawiorystki prowadzę audycje radiowe pt. „Psy Koty i inne kłopoty” oraz „Fakty ze Świata Nauki” w rozgłośni Radio Poznań, a dodatkowo pisze artykuły do kwartalnika „Pupilowe Sprawy”, który możecie znaleźć w sieci sklepów Biedronka.

Moją pracę behawiorystki opieram o wiedzę naukową oraz doświadczenie z różnymi przypadkami, a zawodowo, z psami, pracuję od 2014 roku. Uważam, że najlepsze jest podejście zrównoważone, natomiast nie używam metod awersyjnych takich jak krzywdzenie fizyczne psa, nie używam też dławików, obroży elektrycznych i innych narzędzi mogących powodować u psa utratę poczucia bezpieczeństwa przy opiekunie.

Prowadzę konsultacje behawioralne w domu opiekunów psa, a także konsultacje spacerowe dla psów, których problemy pojawiają się tylko na spacerze. Dodatkowo prowadzę również Grupowe Spacery Socjalizacyjne oraz Spacery Komunikacyjno-Dekompresyjne.

Konsultacja domowa jest długa – trwa około 3 godzin, wszystko po to, by poznać Ciebie i Twojego psa, a przede wszystkim dokładnie omówić problemy i przekazać Ci wiedzę na temat tego, jak sobie z nimi radzić. Konsultacja ma w sobie dużo wiedzy, przekazanej w przystępny sposób z udziałem przykładów i analogii. Nigdy nie wychodzę z konsultacji domowej, dopóki wszystko co powiem, nie będzie dla Ciebie jasne i klarowne.

Konsultacja spacerowa trwa około godziny, a w jej trakcie omówimy problemy spacerowe i nauczysz się jak budować spacerową więź oparta na zaufaniu i odpowiednim wyznaczaniu granic psu.

Jeśli przyjdziesz do mnie z psem, który jest prowadzony przy użyciu narzędzi takich jak kantar, dławik czy obroża elektryczna, ale chciałbyś/chciałabyś z tego zrezygnować, pomogę Ci w tym. Jeśli używasz narzędzi, bo nie jesteś w stanie utrzymać swojego psa – rozumiem i pomogę, jak tylko będę mogła. Nigdy nie oceniam ludzi. Nie oceniam Twojej pracy z psem, działam na tym, co jest „tu i teraz”, ale oczywiście w trakcie diagnozy przekażę informację, czy wcześniej używane metody mogły spowodować lub pogłębić problemy behawioralne Twojego psiego przyjaciela.

Wychodzę z założenia, że “jak ktoś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, dlatego w moim kształceniu kładę głównie nacisk na problemy behawioralne psów i tylko tym aspektem pracy z psami zajmuje się zawodowo.

Nie zajmuje się zawodowo tresurą lub/i treningiem posłuszeństwa, psimi sportami, tropieniem użytkowym, noseworkiem itp.

W trakcie konsultacji możesz liczyć na pełen profesjonalizm, poparty latami doświadczenia w prowadzeniu przypadków behawioralnych.

MAGNUM

To od niego wzięła się nazwa mojej firmy. Opus Magnum, czyli z łac. „wielkie dzieło”, którym zdecydowanie jest mój urodzony w 2013 roku pies. Magnum jest mieszańcem husky i został przeze mnie uratowany dla mnie w wieku 5 tygodni razem z szóstką rodzeństwa ze wsi na południowym wschodzie Polski.

Magnum jest psem niezależnym i zdyscyplinowanym. Ze względu na to, że był ze mną na kursie trenerskim, potrafi naprawdę wiele, ale dla mnie najważniejsza jest jego umiejętność komunikacji z innymi psami. Potrafi komunikować się zarówno w sposób łagodny, jak i używając sygnałów agresywnych i jako północniak preferuje te drugie.
Magnum przez wiele lat pomagał mi na konsultacjach szczególnie ze szczeniakami, z psami lękliwymi i agresywnymi, natomiast obecnie jest już na zasłużonej emeryturze i rzadko wykorzystuje jego umiejętności.

VEXALA

Wilczak Saalroosa, urodzona w 2022 roku. Pies wymarzony, wyczekany i kupiony z pełną świadomością. Została zakupiona po 8 latach przygotowań, polegających na zbieraniu informacji i kontaktowaniu się z hodowcami.

Vex pochodzi z niemieckiej hodowli FCI, gdzie wychowała się z obojgiem rodziców i była jedną z 6 młodych. Jest psem wystawowym, który zdobył już tytuł młodzieżowego championa Polski. W przyszłości mam w planach jeden miot.

Natomiast przede wszystkim Vex mimo młodego wieku jest z charakteru psem niesamowicie zrównoważonym, opiekuńczym i używającym głównie łagodnej komunikacji. Dopiero zaczyna szkolić się na psiego nauczyciela, ale widzę w niej ogromny potencjał, a na swoim koncie ma już kilka sukcesów.